Content in box 1..
Home
Research
Facilities
Group members
Projects
News
Publications
Vacancies
Contact
Suni
Svetska proizvodnja plastike



Suni
Svetska proizvodnja plastike ilustrativno


PLASTICNA KRIZA


Plasticni materijali su podskup polimera koji se sastoji od organskih molekula velike mase i duzine. U poredjenju sa metalima, drvetom i keramikom imaju brojne prednosti: laki su, jeftini, hemijski inertni, lako se oblikuju u zeljenu formu i sluze u brojne svrhe.Od 1950 do 2015, globalna produkcija plastike se procenjuje na 8,3 milijardi tona sa godisnjim rastom od 8,5%.


Oko 80% plasticnih proizvoda postaje otpad i zagadjuje zivotnu okolinu(zemlja, reke, okeani) sto dovodi do ozbiljnih ekonomskih gubitaka( oko 80-120 milijardi dolara godisnje npr u turizmu). Plastike jako sporo degradiraju u vremenskom opsegu od desetina do hiljada godina. Plastika u vodi i zemlji se raspada na male cestice reda mikrometra i manje. Te cestice ulaze u lanac ishrane preko riba koje ih jedu ili zemlje u kojoj migriraju u koren biljke. U skladu sa principima cirkularne ekonomije, neophodno je razviti nove tehnologije koje ce resiti pitanje otpadne plastike.


Tradicionalni i najjeftiniji nacin je deponovanje plastike na gradske deponije. Zbog zagadjivanja vode i zemlje ili vazduha(pozar na deponiji) ovaj nacin dovodi do zagadjenja zivotne sredine i sve vise postaje neprihvatljiv.


Mehanicko recikliranje plastike koristi mehanicku silu za tretman. Pre topljenja plastike, ona se cisti, kristalizuje i melje. Spaljivanje plastike(eng. incineration) je postupak sagorevanja prilikom koga se dobija energija(toplota ili elektricna) jer plastike imaju velike toplotne vrednosti bliske sirovoj nafti(20 do 40 u poredjenju sa 45MJ/kg). Hemijsko recikliranje plastike kovertuje plasticne proizvode u korisne ugljovodonike(npr metan) ili u pocetne monomere i oligomere. UV zracenje(290 do 400nm) ima energiju da izazove cepanje C-C veza u plastici. Mesanjem UV osetljivih katalizatora (TiO2) sa plastikom se dobija proizvod koji se posle koriscenja moze relativno lako degradirati. U Nemackoj se godisnje ubaci 100000 tona titandioksida u razne plasticne proizvode.


U nauci je trenutno hit tema kataliticko hemijsko recikliranje koje koristi vidljivu Suncevu energiju pomocu neorganskih i organskih kvantnih tacki.


U nasoj grupi se bavimo ovom temom sa ciljem dobijanja antibakterijskih i antivirusnih nanocestica(karbonskih i grafenskih kvantnih tacki) koje se naknadno mogu ugraditi u plasticne proizvode (mobilne telefone, kvake za vrata i ostalo)

Copyright 2014 Dr Zoran Markovic and Dr Biljana Todorovic Markovic